10 אטרקציות בדרום הארץ שאסור לפספס – איך שאני אוהב את הדרום!

אני תמיד שומע אנשים שמטיילים בצפון וכשאני מדבר איתם על הנגב הם אומרים שאין אטרקציות בדרום וזה תמיד מצחיק אותי. אחרי הכל הדרום מלא במקומות מדהימים, נופים מרגשים ויעד חובה לטיול משפחתי.

אחד הדברים האהובים עליי בישראל היא שכמה שזאת מדינה קטנה, יש בה כל כך הרבה נופים וסוגי שטחים. ים, הרים, מישורים, ערים עתיקות ומדבר.

דווקא דרום הארץ, הנגב, שהוא החלק הכי גדול, לא זוכה לתשומת לב ולהרבה טיולים למרות שיש מלא אטרקציות בדרום, אבל הוא אזור מרהיב ביופיו. מראות ונופים עמוקים ומרהיבים, היסטוריה, קיבוצים, נחלים, בעלי חיים ומה לא.

הנה רשימה של 10 אטרקציות בדרום הארץ כדי לפתוח קצת את העיניים ולבקר באזור המדהים הזה:

1. המכתשים – אטרקציה ראשונה בדרום

לא סתם מהמכתשים נמצאים בראש הראשונה של אטרקציות בדרום. המכתשים הם תופעת טבע יפהפייה וייחודית לנגב שלנו ולחצי האי סיני. בעולם כולו קיימים רק שבעה כאלו, כשחמישה מתוכם נמצאים בנגב. הם כנראה נוצרו משחיקה של שכבות סלע רכות שנמצאו תחת שכבות קשות יותר. מרכז המכתשים היה פעם הר, שבעצם קרס והותיר אחריו שקע.

מכתש רמון הוא כמובן הגדול והידוע שבהם. מקום פשוט נפלא וקסום, צורות הסלעים והצבעים של האדמה כה מרהיבים שניתן להסתכל עליו שעות, מהנופים היפים בארץ.

בנוסף אליו יש את המכתש הקטן, מכתש יפהפה שקרוב לים המלח, המכתש הגדול (מכתש ירוחם) שיורחב עליו בהמשך ושני מכתשי עריף – מכתשים פחות מפורסמים ששוכנים בנגב המערבי על הר עריף, לידם יש אתרים היסטוריים רבים ששווה לקפוץ אליהם.

במכתש רמון יש כלכך הרבה אטרקציות

2. עין עבדת – מעיין מדהים ונוח לכולם

עין עבדת הוא מעיין בנגב הנובע מנחל צין. מסלול הטיול אליו הוא ממש קצר וקל והמעיין מאוד ייחודי בנוף הצהוב שסביבו. השביל גם עובר בסמוך למערות של נזירים מתבודדים מהתקופה הביזנטית.

מעין עבדת ניתן לנסוע קצת דרומה אל הפארק הלאומי עבדת ולטייל בעיר הנבטית הקדומה, שם יש שרידים של התרבות וניתן ללמוד על איך הם ניצלו את המשאבים המעטים שעמדו לרשותם כדי להתקיים.

מי שרוצה לראות עוד מים, מוזמן לעצור גם בעין עקב הקרובה.

העובדה שעין עבדת כלכך נגיש הופך אותו לאטרקציה מעולה בדרום.

3. נחל צין ושדה בוקר

ממש קרוב לעין עבדת נמצא שדה בוקר. קיבוץ זה ידוע בעיקר בגלל בן גוריון, שם הוא העביר את שנותיו האחרונות. צריף בן-גוריון עדיין נמצא שם וזו חוויה מעניינית לבקר בו. מעבר לזה, הקיבוץ עצמו יפהפה ביותר, התצפית ממנו אל נחל צין נפלאה ויוצאים ממנו מסלולי טיול יפים בנגב, כמו נחל חווארים.

4. ריף הדולפינים באילת – יהלום בדרום

בעיר התיירות של ישראל, אילת, תמצאו, בחופים בדרומיים, את ריף הדולפינים שזהו מין גן עדן מיוחד

את אילת לא צריך להציג נראה לי כי כולם מכירים אותה… אבל בכל זאת, הטיילת של אילת מאוד נחמדה להליכה, להסתובב בשוק ולהתרשם מהמרינה היפה. עוד אטרקציות מובילות הן: צלילה בשונית האלמוגים, צניחה חופשית וטיולים בהרי אילת – מהמקומות היפים בארץ לדעתי!

5. פארק תמנע – אטרקציה לכל המשפחה

פארק תמנע נמצא בבקעת תמנע, בשוליים המערביים של הערבה הדרומית, כ-25 דקות נסיעה מאילת. זהו פארק ייחודי מאוד בארץ ואחד היפים.

זהו אזור היסטורי ביותר שהייתה בו פעילות כבר אלפי שנים! ידוע שבתקופת מצריים העתיקה הייתה פה פעילות של חציבת נחושת ונבנו מקדשים לאלים ואלות מצריים.

יש בו תופעות טבע מיוחדות ומרשימות, כמו: סלעי פטרייה – סלעים שבגלל תהליכים גיאולוגיים קיבלו צורה שמזכירה פטרייה, עמודי שלמה – תופעת טבע מדהימה ביותר בה נוצרו בסלע מן 'עמודים' שנקראו על שם שלמה המלך, קשתות – מן 'חלונות' טבעיים שנוצרו במקום, הספינקס – סלא שנוצר באופן טבעי ומזכיר את הספינקס ועוד! מקום שממש שווה לבקר בו גם בלי קשר לנסיעה לאילת.

פארק תמנע בדרום

6. חאן השיירות וכפר הנוקדים – אטרקציית לינה בדואית בדרום

מקומות בהם ניתן להתארח בסגנון בדואי וללמוד קצת על התרבות.

מאוד מעניין ללמוד על ההיסטוריה של המקומות האלו ולמה הם נוצרו. זה אירוח שקט ונינוח עם אווירה רוחנית, כדי להתנתק מתרבות המיידיות שאנו נמצאים בה ביום יום.

כמו כן, משם אפשר לצאת להרבה טיולים קרובים, כפר הנוקדים ממוקם בין ערד למצדה ואפשר לצאת משם לטיול בבוקר ולראות את הזריחה במצדה (מומלץ!)  ומחאן שיירות אפשר לצאת לטיולים בנגב המרכזי; מכתש רמון, נחל צין,  נחל חווה, עבדת ועוד…

גמלים בדרום

7. באר שבע – בירת הדרום

"בירת הדרום" והעיר המרכזית בנגב התפתחה מאוד בזמן האחרון. מאוד נח להגיע לשם עם הרכבת והאוטובוסים בעיר מגיעים לכל מקום בה ומחוץ לה.

מקומות מעניינים:

  • גן לאומי תל-שבע, אתר מקראי חשוב בו פעלו אבות האומה: אברהם יצחק ויעקב, וממנו יש נוף יפה אל העיר.
  • אנדרטת חטיבת הנגב – מקום יפה והיסטורי, מנציח את לוחמי חטיבת הנגב שנהרגו במלחמת העצמאות עם הסברים.
  • מרכז המבקרים הבינלאומי באר אברהם – מרכז מבקרים המלמד על הסיפור של אברהם והמורשת שהשאיר לעם היהודי.
  • מוזיאון תרבות הבדואים – מוזיאון יפה שמציג את התרבות הבדואית ומשלב בין ישן לחדש. מוצגים שם ציוד בדואי מסורתי, בגדים, מסורות, אוהל ועוד…
אטרקציות בדרום - טיול גמלים בערבה

8. ניצנה

ניצנה הוא כפר במערב הנגב, ממש ליד הגבול עם מצריים. בתחומו פועלת כיום קהילה הפועלת למען העלייה ולחברה.

המקום בעל היסטוריה עשירה, היא הייתה פעם עיר נבטית והייתה בה התיישבות במשך תקופות קודמות. כדאי לנסוע לשם ברכב ולעבור בין האתרים השונים, העיר הנבטית העתיקה, מבנים תורכיים, אתרי קרבות ממלחמת העולם הראשונה ועוד..

למידע נוסף

9. ירוחם

ירוחם היא מועצה מקומית שנמצאת במרכז הנגב. היא מוזכרת עוד מתקופות קודמות. בסמוך לכניסה לישוב נמצא תל רח'מה, שבו נמצאה באר שמזוהה עם הבאר שמצאה הגר כשהייתה בדרכים עם בנה ישמעאל. בירוחם יש מגוון פעילויות – סדנאות יצירה בעיר, יציאה לטיולים רבים באזור וזהו אחד המקומות בארץ שהכוכבים נראים ממש טוב.

כמו כן, כאמור קודם, בירוחם נמצא המכתש הגדול, וניתן לצפות בו מכמה מקומות. בנוסף תוכלו לבקר באגם ירוחם, לצפות בציפורים ויופי מדהים.

ניתן לעשות את שביל סובב ירוחם או חלקים ממנו – מסלולים יפים עם מקורות מים ונופים עוצרי נשימה.

מעלה ירוחם

10. אשרם במדבר – שלום לאמא אדמה

לחובבי הרוחניות מבינינו (וגם אלו שלא!) האשרם במדבר הוא מקום מושלם. המקום מארח סדנאות ותוכניות רוחניות רבות. המקום עצמו הוא פשוט גן עדן במדבר, עם נוף מרהיב אל עבר הרי ירדן ואפשרות לצאת ולהתבודד במדבר הגדול והאינסופי ולנשום אוויר קצת אחר.

זאת רשימה מצומצמת מאוד של 10 מקומות ומסלולים שיש לדרום הארץ להציע, אך זה ממש לא הכל! מצפה רמון, נתיב לשלום בנתיב העשרה, נחלים, הרים ותלים רבים. הנגב הוא מקום באמת קסום, אולי חלק מהקסם שבו זאת דווקא העובדה שאין בן הרבה אנשים וזאת הזדמנות מצויינת ללכת להתבודד, להחליף נוף, לנקות את הראש ולנשום אוויר אחר.

מידע נוסף באתר שלהם

11. החי בר

במהלך הטיולים שלכם בדרום, בכל המקומות ההיסטוריים שכבר היו מיושבים לפני אלפי שנים, תוכלו אולי להרגיש קצת איך זה היה לחיות שם אז, ללא כל הקדמה והטכנולוגיה של ימינו, בצורה ממש צנועה וסגפנית. ואולי תגלו שהמדבר, למרות שהוא נראה שומם, אוצר בתוכו עולם עמוק ושלם שרק מחכה שתגלו אותו:)

חי במדבר - אטרקציה במדבר

יש לכם רעיונות נוספים לאטרקציות בדרום? השאירו תגובה ואשמח להוסיף עוד לרשימה. טיול מדהים!

ב 2016 הלכתי את שביל ישראל וכתבתי פוסט עם טיפים מעולים להליכת השביל, המידע בפוסט הזה יעזור לכם מאוד בתכנון הביקור באטרקציות בדרום.

תודה שקראתם את הפוסט שלי. אני שמח שיכולתי לעזור ולתת לכם קצת השראה לחיים וטיול הבא שלכם!
אם יש לכם שאלות או אתם רוצים לומר משהו, אני אשמח אם תשאירו תגובה (ממש פה למטה)!

רוצים לשמור על קשר ולקבל עדכונים, אתם מוזמנים לעקוב אחריי באינסטגרם או בפייסבוק רוצים לקבל עדכונים מהבלוג שלי!
הירשמו פה לרשימת התפוצה שלי כדי לקבל טיפים על יעדים חדשים, מאחורי הקלעים ומדריכים שימושיים!

תודה על התמיכה בבלוג ״איפה גיל?״ - טיול מדהים!

כתיבת תגובה