כששמעתי על ההזדמנות להוביל קבוצה של נוער בריטי לטיול למלזיה בחצי המלזי של האי בורנאו, ישר נכנסתי לאתר משרד ראש הממשלה – המטה ללוחמה הטרור – בחשש שאמצא בו תשובה שלילית. מיד הבנתי שאני צודק ומשרד החוץ הישראלי מורה לא לבקר במלזיה משום "איום קונקרטי גבוה" לישראלים, בנוסף המשרד כתב:

בשל נוכחות מוסלמית קיצונית בכל רחבי המדינה הכוללת עוינות עמוקה לישראל ולאור איומי טרור קונקרטיים, מתקיים סיכון ממשי לביטחונם של ישראלים המבקרים/שוהים במדינה זו.

לבסוף המשרד סיים בהמלצה: המטה ללוחמה בטרור ממליץ "להימנע מביקור ולצאת את המדינה בהקדם האפשרי."

איזה פחד – רק מקריאת המשפטים האחרונים כבר ירד לי החשק לקחת את העבודה הזו ואולי כדאי לצאת להודו במקום. בנוסף, מלזיה לא נותנת ויזת תיירים לישראלים, כנראה בכלל שזו מדינה מוסלמית, יש להם בעיה פוליטית איתנו.

מאז שהתחלתי לטייל בעולם, הבנתי שהעובדה שאני ישראלי תמנע ממני לבקר בכמה ממדינות העולם ואין לי מה לעשות עם זה. אז ישר אמרתי לחברת הטיולים שזה כנראה לא יקרה ואני אצטרך לוותר. לשאלתם, עניתי שיש לי אזרחות אירופאית נוספת (רומני – תודה סבתא וסבא) אבל אני עדיין לא חושב שאני יכול לצאת – במיוחד לא להוביל קבוצת טיולים אחרי כל האזהרות האלו באתר משרד ראש הממשלה הישראלי.

כדי להסיר כל צל של ספק, החלטתי להתקשר לשגרירות מלזיה באנגליה ולראות מה הם אומרים – ו… בשורות טובות. הם אמרו, לא אכפת לנו שאתה ישראלי, כל עוד אתה נכנס למדינה עם דרכון רומני אין בעיה גם אם כתוב בדרכון שנולדת בישראל.

איזה כיף – אני יכול לנסוע לטיול למלזיה. אבל רק רגע. לנסוע למדינה אסורה? מדינה שונאת ישראל? מקום שכמעט אף ישראלי לא ביקר בו? אולי יקרה לי משהו?

חיפשתי באינטרנט סיפורים על ישראלים שיצאו לטיול למלזיה ונכון שלא מצאתי הרבה תוצאות אבל מהסיפורים המעטים שמצאתי לא הסתיימו בהוצאה להורג במרכז קואלה למפור אלא להפך – בעיקר סיפורים חיוביים על אנשים נחמדים וארץ נפלאה.

למרות החששות בלבי, החלטתי לבלוע את הכדור ״bite the bullet״ וללכת על זה. אולי אני יכול להראות לישראלים את מה שלא רואים בעיתונות או באתר משרד ראש הממשלה.

יצרתי קשר עם החברה ואמרתי שאני בפנים ואחרי יומיים קיבלתי באימייל את כרטיסי הטיסה. לאחר כמה חודשים, עליתי על המטוס בדרך לאי השלישי בגודלו בעולם, בורנאו, עם עצירת ביניים בשדה התעופה בקואלה למפור.

הקול הקטן בראשי המשיך לבזבז לי בראש תוך כדי הטיסה ובמיוחד בדלפק ההגירה בקואלה למפור. בדרכון האירופאי שלי כתוב ״Born in Israel״ ודמיינתי את כוחות ההגירה סוגרים עלי, מובילים אותי לתא קטן וחוקרים אותי למוות.

בתכלס מה שקרה, שוטר ההגירה העיף מבט בדרכוני, נתן לי חיוך ואמר “Welcome to Malaysia”.

יצאתי מהשדה, הסתכלתי סביב וכל החשש נעלם.

חשוב לי לומר שאני יצאתי לטיול למלזיה באחריות אישית שלי ואני ממליץ לכל הקוראים להקשיב להמלצת המטה ללוחמה בטרור.